تحلیل لایحه بودجه سال 1401
تاریخ شروع

18:00

پنج‌شنبه - 1400/12/12

تاریخ پایان

22:00

پنج‌شنبه - 1400/12/12

آدرس

دانشگاه پیام نور ارومیه و به صورت آنلاین در ادوبی کانکت

سمینار تحلیل بودجه سال 1401

مناسب دانشجویان و صاحبان کسب و کار

بودجه دولت پیش بینی درآمدها و هزینه های دولت برای یک دوره زمانی خاص است که اغلب به عنوان سال مالی یا مالی شناخته می شود، که ممکن است با سال تقویم مطابقت داشته باشد یا نباشد. درآمدهای دولت عمدتاً شامل مالیات (مانند مالیات بر ارث، مالیات بر درآمد، مالیات بر شرکت، مالیات بر واردات) است در حالی که مخارج شامل مخارج دولت (به عنوان مثال مراقبت های بهداشتی، آموزش، دفاع، زیرساخت ها، مزایای اجتماعی) است. 

بودجه دولتی توسط دولت یا سایر نهادهای سیاسی تهیه می شود. در اکثر نظام‌های پارلمانی، بودجه به قوه مقننه ارائه می‌شود و اغلب نیاز به تصویب قوه مقننه دارد. دولت از طریق این بودجه سیاست اقتصادی را اجرا می کند و اولویت های برنامه ای خود را محقق می کند.

 پس از تصویب بودجه، استفاده از وجوه هر فصل در اختیار وزارتخانه های دولتی و سایر نهادها قرار می گیرد. درآمدهای بودجه دولتی عمدتاً از مالیات، عوارض گمرکی، هزینه ها و سایر درآمدها تشکیل می شود. مخارج بودجه دولتی فعالیت های دولت را پوشش می دهد که یا توسط قانون یا قانون اساسی تعیین شده است. بودجه به خودی خود بودجه مناسبی برای برنامه های دولتی ندارد، از این رو به اقدامات قانونی اضافی نیاز دارد. کلمه بودجه از بوژت فرانسوی (“کیف کوچک”) گرفته شده است.

تاریخچه بودجه

بودجه های معتبر که به عنوان بودجه های قانونی مدت معین (عموماً یک ساله) قابل حسابرسی توسط پارلمان تعریف می شوند، برای اولین بار در هلند در سال 1572، انگلستان در سال 1689، فرانسه در سال 1830، دانمارک، پیمونت و پروس در سال 1848، پرتغال در سال 1851، سوئد  در سال 1866، اتریش در سال 1867، و اسپانیا در سال 1876 معرفی شدند.. بودجه های معتبر دو اثر عمده داشت: 

    1. آنها احتمال بیشتری برای تصویب مالیات جدید در پارلمان ایجاد کردند،
    2. آنها هزینه های نظامی زمان جنگ را افزایش دادند و شانس پیروزی در جنگ را افزایش دادند.

عمل ارائه بودجه و سیاست مالی به پارلمان توسط سر رابرت والپول در سمت خود به عنوان وزیر خزانه داری آغاز شد تا اعتماد عمومی را پس از هرج و مرج ناشی از فروپاشی حباب دریای جنوبی در سال 1720 بازگرداند. سیزده سال بعد، والپول برنامه های مالی خود را برای اعمال مالیات غیر مستقیم بر مصرف انواع کالاها و خدمات، مانند شراب و تنباکو، و کاهش بار مالیاتی بر اقوام زمین دار اعلام کرد. این امر موجی از خشم عمومی را برانگیخت، از جمله محکومیت های شدید ویلیام پولتنی، همتای ویگ، که جزوه ای با عنوان بودجه باز شد، یا پاسخی به جزوه نوشت. در مورد وظایف شراب و تنباکو – اولین بار از کلمه “بودجه” در ارتباط با سیاست های مالی دولت استفاده شد. لایحه پیشنهادی مالیات غیر مستقیم در نهایت لغو شد.

نهاد حساب سالانه بودجه در نیمه اول قرن هجدهم به صورت عملی تکامل یافت و در دهه 1760 به خوبی تثبیت شد. جورج گرنویل قانون تمبر را در سخنرانی بودجه سال 1764 خود در مجلس عوام بریتانیا معرفی کرد.

سرفصل های سمینار تحلیل لایحه بودجه سال 1401

در این سمینار با موارد زیر آشنا خواهیم شد :

     • تعاریف و مفاهیم بودجه
     • نحوه دسترسی به لایحه بودجه
     • کلیات بودجه
     • چارچوب های بودجه
     • 3 واژه لایحه، قانون و تفریغ بودجه

و در انتها به بررسی اجمالی لایحه بودجه سال 1401 به صورت عملی خواهیم پرداخت و سرفصل های تدریس شده را در لایحه بودجه سال 1401 بررسی خواهیم کرد.

در این رویداد میزبان مهندس امیر باقری خواهیم بود ...

درباره استاد

امیر باقری کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت مالی از دانشگاه علامه طباطبایی به اتمام رسانده است و بیش از 10 سال تجربه حضور در نهادهای مالی را دارد.